آموزش

قطعات الکترونیکی خاص (کمیاب) موردنیاز را از کجا تامین کنیم؟

قطعات الکترونیکی خاص

تامین قطعات الکترونیکی خاص برای صنایع خاص مانند پزشکی و مخابرات، همیشه با دردسر های فراوانی روبرو بوده است. واردات قطعات الکترونیکی خاص یکی از روش های تامین قطعات لوازم الکترونیکی است که توسط شرکت های بازرگانی انجام می شود؛ اما این شرکت ها باید مهارت و تجربه لازم برای خرید قطعات الکترونیکی را داشته باشند. اگر شما هم در این زمینه دانش و اطلاعات لازم ندارید و نیاز به تامین قطعات الکترونیکی خاص خود دارید، این مقاله را از دست ندهید.

چه قطعات الکترونیکی خاص و کمیاب هستند؟

قبل از تامین قطعات الکترونیکی خاص، باید بدانیم که اصلا به چه قطعاتی خاص گفته می شود تا بتوانیم آنها را از سایر قطعات تشخیص دهیم. در این مقاله می خواهیم انواع قطعات الکترونیکی خاص را مورد بررسی قرار دهیم.

چه قطعات الکترونیکی خاص و کمیاب هستند؟

قطعات سفارشی

برخی از قطعات الکترونیکی سفارشی هستند و تنها برای یک شرکت منحصر به فرد و دستگاه های خاص تولید می شوند و تنها در صورتی تولید می شوند که شرکت سفارش تولید داده باشد. به عنوان مثال شرکت Ramsey که تولید کننده محصولات مخابراتی می باشد، یکی از این شرکت هایی است که تمام قطعات خود را به صورت سفارشی تولید می کند.

شما می توانید سفارشات قطعات خود را با کارشناسان این شرکت در میان گذاشته و پس از توافق، قرارداد های سفارش و تامین قطعات الکترونیکی خاص انجام می شود. البته لازم به ذکر است که این شرکت به دلیل تحریم های موجود، با ایران همکاری نداشته و نمی توانید به طور مستقیم با از آنها قطعات مورد نیاز خود را خریداری نمایید و باید از شرکت های واسطه کمک بگیرید.

قطعات نظامی و امنیتی

مهندسان مخابرات، هوافضا و نظامی، بیشتر از سایر صنایع نیاز به تامین قطعات الکترونیکی خاص دارند. چرا که ایجاد تحریم ها و مشکلات اقتصادی باعث شده است تا در زمینه های امنیتی، شرکت های سازنده و تامین کننده قطعات الکترونیکی، قطعات خود را به ایران نفروشند یا سختگیری های بیش از اندازه ای در این زمینه و فروش قطعات خود به ایران داشته باشند.

واردات قطعات الکترونیکی خاص

بنابراین می توان گفت که قطعاتی که تحت نظارت و بررسی های شدید قرار می گیرند، جزو قطعات الکترونیکی خاص محسوب می شوند. در این زمان اگر از دانش و تجربه کافی برخوردار نباشید، امکان تامین قطعات الکترونیکی خاص را نخواهید داشت. در واقع باید هدف و مقصد استفاده از این قطعات برای شرکت تولیدکننده آشکار باشد، در غیر اینصورت خرید قطعات الکترونیکی کمیاب امکان پذیر نخواهد بود.

قطعات قدیمی

گاهی اوقات پیش می آید که قطعه مورد نظر شما به دلایل مختلف مانند قدیمی بودن یا نداشتن مشتری، دیگر تولید نمی شود و شما برای ادامه پروژه خود به این قطعات نیاز دارید. به این نوع قطعات نیز کمیاب و خاص می گویند که تامین و خرید آنها به دانش مخصوص نیاز دارد. در این صورت نیاز است تا از شرکت هایی که اطلاعات کافی راجع به این موضوع دارند، کمک بگیرید.

شرکت نبض الکترونیک دارای چندین سال تجربه در زمینه واردات قطعات الکترونیکی از چین می باشد؛ بنابراین شما می توانید به راحتی تامین قطعات الکترونیکی خاص خود را به شرکت نبض الکترونیک بسپارید و از کیفیت و سرعت تحویل محصول اطمینان حاصل نمایید. دقت در خرید و سفارش مشتریان، ارتباط قوی با مشتریان، ضمانت ارسال کالا و کیفیت واردات قطعات الکترونیکی از چین، نشان دهنده کیفیت خدمات و مشتری مداری شرکت نبض الکترونیک می باشد.

مراحل تامین قطعات الکترونیکی خاص

مراحل تامین قطعات الکترونیکی خاص

امروزه شاهد پیشرفت فناوری و تکنولوژی در سراسر جهان هستیم. کشور ما ایران نیز از این قضیه مستثنی نبوده و در صدد پیشرفت تکنولوژی خود است؛ اما برای رسیدن به این پیشرفت و هم قدم شدن با کشور های دیگر، نیاز به تامین قطعات الکترونیکی خاص داریم که متاسفانه با وجود تحریم ها، با مشکل روبرو شده است.

همچنین با وجود پیچیدگی هایی که فناوری تولید قطعات الکترونیکی خاص دارد، سرمایه گذاری و تولید این قطعات از توان ما خارج است و همچنین مقرون به صرفه نمی باشد و ناچار به واردات قطعات الکترونیکی از چین و سایر کشور های دیگر هستیم.

نه تنها تامین قطعات الکترونیکی خاص، بلکه واردات کلیه کالا های مورد نیاز و کمیاب، تحت نظارت سختگیرانه و با طی کردن مراحل سخت و دشوار امکان پذیر می شود؛ اما به طور کلی خرید قطعات الکترونیکی از سایر کشور ها در دستان 3 گروه عمده تامین کنندگان قطعات، تولید کنندگان قطعات و ارسال کنندگان قطعات می باشد.

بنابراین روند اجرایی هر کدام از این بخش ها تا تکمیل شدن مراحل خرید و ارسال محصولات، بر روی هزینه خرید قطعات الکترونیکی کمیاب تاثیر می گذارد. همچنین در صورتی که شرکت تولیدکننده خدمات گارانتی و پس از فروش نیز برای کشور ما ارائه دهد، مطمئنا با افزایش قیمت روبرو خواهد بود.

شرکت های واردکننده قطعات نقش پررنگی در روند واردات دارند و با دریافت مسئولیت خرید لیست مشتریان، مراحلی که در روند واردات وجود دارد را طی کرده تا قطعه مورد نظر را به دست مشتریان خود برساند. معمولا این شرکت های وارد کننده مسئولیت خرید را به سایر تامین کنندگان واگذار می کنند تا روند تامین قطعات الکترونیکی خاص با سرعت بیشتر انجام شود.

قطعات الکترونیکی خاص

باید توجه داشته باشید که هرچه قطعه کمیاب تر باشد، فرایند و مراحل واردات آن بیشتر و شرایط خرید سخت تر می شود و ممکن است به نتیجه مطلوب نرسد. مشکلات فراوانی بر سر راه واردکنندگان قطعات الکترونیکی خاص وجود دارد که بیشتر به خاطر وجود شرکت های واسطه اتفاق می افتد. این مشکلات عبارتند از:

  • نداشتن شفافیت در زمان سفارش قطعات الکترونیکی و پیگیری های لازم
  • افزایش قیمت واردات قطعات الکترونیکی خاص در زمان سفارش
  • طولانی شدن زمان ارسال و تحویل قطعات الکترونیکی
  • ایجاد خطا در تعیین زمان دقیق ارسال و تحویل قطعات
  • عدم مسئولیت پذیری تامین کننده برای تامین مواد اولیه
  • احتمال ثبت سفارش خرید قطعات مشابه و اشتباه
  • افزایش هزینه قطعات در خلال انجام سفارشات
  • عدم پاسخگویی و پشتیبانی در صورت مشکل دار بودن قطعات

به طور کلی تامین قطعات الکترونیکی خاص و ویژه دردسر های فراوانی دارد؛ اما از آنجایی که فعالیت برخی از صنایع در گرو این قطعات می باشد، لازم است تا برخی از شرکت های واردکننده قطعات، این مسئولیت را برعهده بگیرند و به مشتریان اطمینان خاطر دهند که قطعات لازم را تهیه می کنند. همچنین این شرکت ها باید تجربه لازم در این خصوص را داشته باشند. یکی از این شرکت های برتر در زمینه واردات قطعات، شرکت نبض الکترونیک می باشد.

4.6/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *