آموزش

6 مرحله مونتاژ PCB

مونتاژ برد PCB

در عصر دیجیتال امروزی، محصولات الکترونیکی مانند رایانه های شخصی، تلفن های همراه و تجهیزات صوتی و تصویری نمی توانند بدون استفاده از برد مدار چاپی PCB کار کنند. در حقیقت مونتاژ برد PCB فرآیند مونتاژ قطعات الکترونیکی بر روی برد مدار چاپی PCB است که به طور عمده چاپ PCB در چین انجام می شود و به سایر کشور ها صادر می شود. در این مقاله با فرآیند مونتاژ و چاپ PCB در چین و به طور کلی تجهیزات مورد نیاز آن آشنا خواهید شد.

6 مرحله مونتاژ برد PCB

چاپ و مونتاژ برد مدار چاپی PCB پایه و اساس هر دستگاه الکترونیکی است. با این حال، برای اینکه چاپ و مونتاژ برد مدار چاپی قابل اعتماد باشد و به خوبی کار کند، ضروری است که 6 مرحله مونتاژ برد PCB به درستی رعایت شود. همچنین بهتر است از روند مونتاژ و چاپ PCB در چین به خوبی اطلاع داشته باشید و از نکات آنها در طراحی و مونتاژ برد های خود استفاده نمایید.

قبل از هر چیزی باید بگوییم که مونتاژ برد مدار چاپی در چین به دو روش دستی و خودکار انجام می شود. حتی می توان از هر دو صورت دستی و خودکار در مراحل مختلف مونتاژ برد PCB استفاده نمود و لزومی ندارد که فقط از یک روش استفاده شود.

مونتاژ و چاپ PCB در چین

این نکته مهم باید در نظر گرفته شود که چندین مرحله جداگانه در فرایند مونتاژ PCB وجود دارد. تمام این فرایند ها باید به گونه ای با هم هماهنگ عمل کنند که یک فرآیند یکپارچه کلی را تشکیل دهند. هر مرحله از مونتاژ باید با مرحله بعدی خود سازگاری داشته باشد و بازخورد پس از مرحله نهایی برای حفظ کیفیت ضروری است. با این کار اگر در هر مرحله مشکلی به وجود بیاید، سریعا شناسایی شده و تنظیمات لازم انجام می شود. حال بیایید به مراحل مونتاژ و چاپ PCB در چین نگاهی بیندازیم.

مرحله 1: استفاده از خمیر لحیم کاری

قبل از شروع فرایند مونتاژ PCB، باید در ابتدا خمیر لحیم کاری را روی قسمت هایی از برد که اجزا در آن قرار می گیرند، اعمال کنیم. این کار با استفاده از خمیر لحیم کاری روی شابلون فولاد ضد زنگ انجام می شود. شابلون و PCB توسط یک فیکسچر مکانیکی به هم متصل می شوند و سپس خمیر لحیم کاری توسط اپلیکاتور به طور یکنواخت بر روی سطح برد اعمال می شود.

خمیر لحیم خاکستری حاوی 96.5% قلع، 3% نقره و 0.5% مس و بدون سرب می باشد. این خمیر لحیم با اعمال حرارت در مرحله 3 مونتاژ برد PCB ذوب شده و یک اتصال قوی بین قطعات ایجاد می کند.

مرحله 2: قرار دادن خودکار قطعات

در مرحله دوم مونتاژ برد PCB، قطعات با استفاده از یک ربات به صورت خودکار بر روی برد PCB قرار می گیرند. وظیفه این ربات برداشتن قطعات و قرار دادن صحیح آنها در موقعیت اصلی خود است. یک فایل دارای مختصات از پیش تعیین شده در مورد مکان قرار گیری هر یک از اجزای مورد استفاده در برد PCB به ربات انتقال داده می شود که مکان همه اجزا را مشخص می کند.

چاپ و مونتاژ برد مدار چاپی

با استفاده از این اطلاعات، ربات به سادگی قطعات SMD را به طور دقیق روی برد قرار می دهد و با کمی فشار، آنها را در خمیر لحیم کاری ثابت نگه می دارد. استفاده از این ربات ها انجام مرحله جایگذاری قطعات را بسیار ساده و آسان کرده است. در بعضی از فرایند های چاپ و مونتاژ برد مدار چاپی، این ربات ها برای ثابت نگه داشتن قطعات بر روی برد تا زمان لحیم کاری از چسب های مخصوص استفاده می کنند. این کار بیشتر در روش لحیم کاری موجی مورد استفاده قرار می گیرد.

مرحله 3: لحیم کاری مجدد

پس از قرار دادن دقیق قطعات و اعمال خمیر لحیم کاری، نوبت به لحیم کاری مجدد می رسد. لحیم کاری مجدد فرآیندی است که در آن PCB ها به همراه اجزای آن بر روی یک تسمه نقاله قرار می گیرند. این تسمه نقاله PCB ها و اجزای آن را به یک کوره بزرگ هدایت می کند که در آن دما به 250 درجه سانتی گراد می رسد.

 پس از اینکه PCB از کوره خارج شد، وارد یک محیط خنک کننده می شود. خنک شدن برد باعث می شود تا اتصالات به صورت کنترل شده محکم شوند. این مرحله از مونتاژ برد PCB، یک اتصال دائمی بین قطعات SMT و برد PCB ایجاد می کند.

مرحله 4: کنترل کیفیت و بازرسی

پس از لحیم کاری مجدد، این احتمال وجود دارد که به دلیل برخی حرکت های اشتباه در مراحل مونتاژ PCB، قطعات به هم برد متصل نشده و منجر به اتصال کوتاه یا باز شدن اتصال شود. این ایرادات باید قبل از اتمام مراحل پایانی مونتاژ شناسایی شوند. به این فرآیند شناسایی، بازرسی می گویند، بازرسی می تواند دستی و خودکار باشد.

مونتاژ برد PCB

مرحله 5: بازرسی نهایی و تست عملکردی

حال به مرحله آزمایش و بازرسی مونتاژ برد PCB رسیدیم. این مرحله تست عملکرد برد چاپی است که در آن سیگنال های الکتریکی و منبع تغذیه در پین های مشخص شده به PCB داده می‌شود و خروجی در نقاط تست یا کانکتور های خروجی مشخص بررسی می‌شود.

این آزمایش برای بررسی عملکرد و ویژگی های الکتریکی برد مدار چاپی PCB و بررسی سیگنال های جریان، ولتاژ، آنالوگ و دیجیتال آن می باشد. اگر هر یک از پارامتر های PCB نتایج غیرقابل قبولی نشان دهد، PCB بلا استفاده می شود. مرحله آزمایش بسیار مهم است زیرا موفقیت یا شکست کل فرآیند مونتاژ برد PCB را تعیین می کند.

مرحله 6: تمیز کردن نهایی، تکمیل و ارسال

اکنون که تمام مراحل مونتاژ برد PCB تست شده و از همه جنبه ها سالم اعلام شده است، زمان آن رسیده است که نکات نهایی را تکمیل و شار باقیمانده ناخواسته، کثیفی انگشت و لکه های روغن را تمیز کنید. شما می توانید از آب دیونیزه شده برای شستشو مدار PCB استفاده کنید.

اکنون فرایند مونتاژ برد مدار چاپی در چین نهایی شده و آماده بسته بندی و ارسال می باشد. شرکت نبض الکترونیک واردکننده قطعات الکترونیکی و برد های مدار چاپی از چین می باشد. شما می توانید با خیال راحت سفارشات خود را به شرکت نبض الکترونیک بسپارید تا در اسرع وقت و با نازل ترین قیمت آنها را دریافت کنید.

4.4/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *