آموزش

چاپ PCB در ایران: کدام شرکت های ایرانی PCB چاپ می‌کنند؟

چاپ PCB در ایران

آیا به دنبال یک شرکت معتبر چاپ PCB در ایران هستید و می خواهید بدانید که امکان مونتاژ برد مدار چاپی در ایران وجود دارد یا خیر؟ ما اینجا هستیم تا تمام سوالات شما را پاسخ دهیم و بگوییم که تنها شرکت های چاپ PCB در چین نیستند که این کار را انجام می دهند. در ایران شرکت های بسیاری وجود دارند که کیفیت و دقت کار آنها بسیار بالاتر از شرکت های چینی است. با ما همراه باشید تا با شرکت های چاپ و مونتاژ برد مدار چاپی در ایران بیشتر آشنا شوید.

تولید و چاپ PCB در ایران

بزرگترین دغدغه مهندسان برق را می توان برد مدار چاپی PCB با کیفیت دانست. چرا که برد چاپی PCB اساس کار تولید قطعات الکترونیکی می باشد. عوامل مختلفی در انتخاب مهندسان اهمیت دارد که مهم ترین آن را می توان زمان و هزینه چاپ و مونتاژ برد مدار چاپی دانست، چرا که تاثیر مستقیمی در قیمت محصولات الکترونیکی دارد.

با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشور و تحریم هایی که وجود دارد، مهندسان را ناچار می کند تا بین چاپ PCB در ایران و مونتاژ و چاپ PCB در چین یکی را انتخاب کنند؛ یعنی مهندسان می توانند طرح های خود را به شرکت های مونتاژ برد مدار چاپی در ایران و همچنین شرکت های مونتاژ و چاپ PCB در چین بفرستند تا آنها را تولید کنند.

مونتاژ و چاپ PCB در چین

اما هر کدام از این شرکت ها مزایا و ویژگی های خود را دارند که مهندسان با توجه به زمان، هزینه و کیفیت مورد نظر خود می توانند انتخاب نمایند. در این بخش به ویژگی های چاپ PCB در ایران و چین اشاره خواهیم نمود تا بتوانید بر اساس آنچه در ذهنتان است، یک شرکت برد مدار چاپی PCB مناسب پیدا کنید.

کیفیت برد مدار چاپی

چاپ PCB در ایران نسبت به سال های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. با این حال، هر چه برد های چاپی پیچیده تر می شوند، کم و کاستی هایی در فرایند چاپ آنها به وجود می آید. در ایران چاپ برد های نهایتا دو لایه از کیفیت مطلوبی برخوردار است. هر چند که تفاوت بسیاری در میزان کیفیت هر یک از کار های تولیدی شرکت های مختلف داخلی وجود دارد.

چاپ PCB در چین نیز همینطور است و برد ها با قیمت و کیفیت های متفاوتی تولید می شوند. حتی می توانید برد های با کیفیت بسیار بالا برای شرایط سخت و حساس مانند مخابراتی و فضایی نیز سفارش دهید. بدیهی است که هر چه کیفیت بالاتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.

مونتاژ برد مدار چاپی در ایران

قیمت تمام شده برد مدار چاپی

از آنجایی که قیمت ارز نوسان دارد، نمی توان از یک قیمت ثابت صحبت نمود؛ اما این مشخص است که در بازار برد های با کیفیت و قیمت های متفاوتی وجود دارد. برخی از شرکت های تولید برد های مدار چاپی با توجه به کیفیت، قیمت مناسبی پیشنهاد می دهند که با کیفیت رقبای چینی خود برابری می کند؛ بنابراین پیشنهاد می شود در تیراژ های پایین و متوسط، سفارش ها به شرکت های داخلی سپرده شود. چرا که هزینه گمرک و حمل و نقل وجود ندارد و مقرون به صرفه می باشد.

زمان تحویل

به طور معمول تیراژ های پایین در مدت زمان 4 الی 10 روز کاری آماده تحویل و ارسال می باشند. از آنجایی که مسافت کوتاه تری را نسبت به شرکت های چینی می پیمایند، در مدت زمان کوتاه تری به دست مشتری می رسند و ارسال آن به سراسر کشور آسان است.

اما در تیراژ های بالا زمان تحویل شرکت های داخلی بسیار زیاد است و در این موقع، از آنجایی که ظرفیت تولید شرکت های چینی بسیار زیاد است، به سرعت به برد های خود دسترسی خواهید داشت. تنها مشکل در سرعت ارسال و ترخیص از گمرک است که معمولا تا یک ماه زمان می برد.

چاپ و مونتاژ برد مدار چاپی

شما می توانید سفارشات چاپ و مونتاژ برد مدار چاپی خود را به شرکت نبض الکترونیک بسپارید تا در کمترین زمان و با بالاترین کیفیت برد های شما را در چین چاپ نمایند. شرکت نبض الکترونیک می تواند به طور مستقیم سفارشات شما را به شرکت های چینی سپرده و تضمین کند که سفارش شما را باکیفیت ترین قطعات انجام می دهد. البته باید هزینه ارسال و گمرک را نیز در نظر داشته باشید.

معرفی شرکت های چاپ PCB در ایران

شرکت های بسیاری در زمینه چاپ برد مدار چاپی در ایران فعالیت می کنند. اگر می خواهید بدانید کدام شرکت های ایرانی برد مدار چاپی PCB تولید می کنند، در این بخش به شما خواهیم گفت. معروف ترین شرکت های چاپ PCB در ایران عبارتند از:

شرکت آلفا مدار

شرکت آلفا مدار برای اولین بار فعالیت خود را در سال 1375 اغاز کرده است. این شرکت یکی از معروف ترین و بزرگترین شرکت های چاپ PCB در ایران است که با کیفیت ترین مدار های چاپی را تولید می کند. در حال حاضر این شرکت یکی از گزینه های اصلی مهندسان برق برای تولید برد های مدار چاپی می باشد.

شرکت کوثر مدار

این شرکت نیز یکی از بزرگترین شرکت های تولید برد های مدار چاپی است که فعالیت خود را در سال 1383 آغاز نموده است و توانایی چاپ برد های تک لایه، دو لایه و دو لایه متالیزه را دارا می باشد.

چاپ PCB در ایران

شرکت یگانه مدار الکترونیک

شرکت یگانه مدار الکترونیک را می توان یکی از برترین تولید کنندگان چاپ PCB در ایران دانست. این شرکت قادر است انواع برد های تک لایه و دو لایه را چه به صورت تیراژ انبوه یا نمونه سفارشی تولید کرده و به سراسر ایران ارسال نماید.

شرکت فدک

شرکت فدک در شهر اصفهان واقع شده است و یکی از شرکت هایی است که برد های مدار چاپی را به صورت تکی نمونه و تیراژ بالا به دو صورت یک لایه و دو لایه تولید می کند. در هر شهری از ایران که باشید، می توانید سفارشات خود را به شرکت فدک ارسال کنید تا با بالاترین کیفیت و در کمترین زمان برای شما ارسال شود.

از دیگر شرکت های چاپ PCB در ایران می توان شرکت های زیر را نام برد:

 • شرکت مرصا
 • شرکت کارا الکترونیک
 • شرکت مهران مدار
 • شرکت ایسیس
 • شرکت بهساز مدار
 • شرکت بیس الکترونیک
 • شرکت عرش گستر
 • شرکت لبخند الکترونیک
 • شرکت EcoPCB
 • شرکت bcBoard
 • شرکت جهان الکترونیک
3.6/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *