واحد لوکس چیست؟ و معرفی لوکس متر

دسته بندی ها : آموزش 16 می 2020 eNabz 367 بازدید

در هنگام مقایسه دو چراغ مختلف، حتما متوجه شده اید که جز توان مصرفی، فاکتورهای دیگری مثل میزان نور تولیدی توسط چراغ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. واحد لوکس همان واحد استاندارد سنجش شدت روشنایی است که میزان روشنایی تابیده شده بر یک سطح را مشخص می کند. برای درک بهتر آن بایستی بدانید که ۱ لوکس برابر یک لومن نور تابیده شده از فاصله‌ی یک متری به سطحی با مساحت یک متر مربع است، یعنی ۱ لوکس=یک لومن در هر متر مربع می باشد. “لومن” اما واحد اندازه گیری “مقدار نور” یک چشمه نور است. همان طور که گفته شد، یک لوکس شدت نور، معادل یک لومن نور است که به یک متر مربع از سطح می تابد.

پس اگر فرضاً ۲۰۰۰ لومن نور بر روی یک متر مربع تابیده شود شدت روشنایی ۲۰۰۰ لوکس بدست می دهد. و اگر همان ۲۰۰۰ لومن بر روی ۱۰ متر مربع تابانده شود این شدت برابر ۲۰۰ لوکس خواهد شد.

برای اندازه گیری هر کمیتی یک دستگاه اندازه گیری و یک واحد وجود دارد . لوکس متر از سه بخش دریافت کننده ,پرازشگر,نمایش دهنده تشکیل شده است که در بيشتر نمونه هاي امروزي اين ابزار از نوعي سنسورهاي فتوولتيک سلينيوم و سيليکون استفاده ميکنند .در دوربین های عکاسی و فیلم برداری امروزی نیز از سنسورهای لوکس متر استفاده شده است که نمونه ای از کاربرد این سنسور ها می باشد. از نظر فنی دانستن اینکه یک سطح تا چه اندازه زیر تابش نور قرار گرفته مهم است، زیرا انسان مایل است بر روی این سطح، اشیاء را بدون خسته کردن چشم با تابش نور معینی ببینید.

eNabz

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :