آموزش

برد مدار چاپی دستگاه‌های استخراج بیت کوین

برد مدار چاپی ماینینگ

در سال‌های اخیر بسیاری از افراد از گوشه و کنار جهان توانسته‌اند تا با فعالیت در بازار رمز ارزها یا همان پول‌های دیجیتال، سود قابل توجهی کسب کند. یکی از راه‌های کسب درآمد در این بازار شگفت‌انگیز و مدرن، استفاده از دستگاه‌های استخراج رمز ارز است که به آن ماینر نیز می‌گویند. در این مطلب ویژگی‌های برد مدار چاپی ماینینگ برای ارزهای مختلف از جمله بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

نقش برد مدار چاپی در استخراج بیت کوین

قبل از هر چیز برای آن که ببینیم برد مدار چگونه می‌تواند بر استخراج بیت کوین اثر بگذارد، باید نگاهی به فرایند استخراج بیت کوین توسط دستگاه‌های ماینر داشته باشیم. بیت کوین و به طور کلی همه رمزارزها، در واقع مجموعه‌ای از محاسبات پیچیده ریاضی در قالب دیجیتال هستند. هدف از خلق این معادلات ریاضی، ایجاد یک سیستم یکپارچه ایمن و مطمئن است که بتواند به عنوان یک دفتر حساب عظیم عمل کند و اطلاعات همه تراکنش‌هایی که با یک رمز ارز انجام می‌شوند را، به شکل رمزنگاری شده روی شبکه‌ای زنجیره‌ای ذخیره کند.

این شبکه زنجیره‌ای که به آن تکنولوژی بلاک چین هم می‌گویند، از بلاک‌هایی تشکیل شده که هر کدام از آن‌ها حاوی اطلاعات مربوط به تراکنش‌های انجام شده در شبکه رمز ارز مورد نظر هستند. هر چقدر که این شبکه زنجیره‌ای گسترده‌تر باشد، ارز مورد نظر نیز از ارزش بیشتری برخوردار خواهد بود.

برد مدار چاپی دستگاه‌های استخراج بیت کوین

در این میان کاری که ماینرها انجام می‌دهد این است که با حل و رمزگشایی از معادلات ریاضی پیچیده، ذره ذره به گستردگی یک شبکه بلاک چین کمک می‌کنند و باعث افزایش ارزش یک ارز مجازی می‌گردند. در ازای حل این معادلات ریاضی، هر ماینر کسر کوچکی از ارز مجازی مورد نظر را به عنوان پاداش دریافت می‌کند و این همان چیزی است که باعث ایجاد درآمد برای استخراج کنندگان بیت کوین یا هر ارز مجازی دیگری می‌شود.

این فرمول فقط مختص به بیت کوین نیست و همه انواع ارزهای مجازی از همین اصول کلی پیروی می‌کنند؛ اما از آنجایی که بیت کوین با اختلاف ارزشمندترین رمز ارز موجود در جهان است، اکثر افراد ترجیح می‌دهند تا وقت خود را به استخراج یا به اصطلاح ماینینگ بیت کوین اختصاص دهند؛ اما برگردیم به سؤال اصلی، برد مدار چاپی ماینینگ و چگونه بر استخراج رمز ارز اثر می‌گذارد؟ همانطور که می‌دانید برای حل معادلات ریاضی مذکور و رمزگشایی یک شبکه بلاک چین، از کامپیوتر یا دستگاه‌های مخصوص ماینینگ که باز هم نوعی از کامپیوتر هستند استفاده می‌شود.

مانند همه دستگاه‌های الکترونیک، در کامپیوتر نیز برد مدار چاپی یا printed circuit board (PCB) یک قطعه حیاتی و مهم محسوب می‌شود. این قطعه در واقع نقش مغز یک دستگاه الکترونیک مثل کامپیوتر را بازی می‌کند و تمامی عملکردهای دستگاه، با توجه به نحوه طراحی برد مدار چاپی و قابلیت‌های آن اجرا می‌شوند. این که برد مدار چاپی ماینینگ باید چه ویژگی‌های منحصر به فردی داشته باشد که آن را از سایر انواع برد مدار متمایز می‌کند، سوالی است که در ادامه پاسخ داده‌ایم.

ویژگی‌های PCB استخراج بیت کوین

برای آنکه کامیپوترهای ماینر بازدهی اقتصادی قابل توجهی داشته باشند، باید بدون وقفه روشن بوده و به حل معادلات پیچیده ریاضی که به آن اشاره کردیم بپردازند. برای آن که دستگاه بتواند این عملکرد را ارائه دهد، نیاز به استفاده از نوع خاصی از بردهای مدار چاپی است که قابلیت کار بدون وقفه را داشته باشند. به همین دلیل طراحی برد مدار چاپی دستگاه ماینر دارای ظرافت‌های خاصی است و نکاتی هستند که باید در این خصوص به آن‌ها توجه شود.

طراحی برد مدار چاپی دستگاه ماینر

به عنوان مثال، کار بی وقفه دستگاه ماینر جدا از این که باعث افزایش استهلاک قطعات داخلی کامپیوتر می‌شود، گرمای زیادی نیز از خود تولید می‌کند. بردهای مدار چاپی معمولی ممکن است خیلی زودتر از چیزی که باید در مقابل این گرما تسلیم شوند و کارایی خود را از دست بدهند. در نتیجه PCB‌ استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری، باید تاب‌آوری بسیار بالایی در برابر حرارت داشته باشد. به همین دلیل است که در تولید و ساخت بردهای مدار چاپی ایده آل، از مدل FR-4 – TG180 برای ساخت صفحه اصلی برد استفاده می‌شود.

این مدل مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما دارد و به همین دلیل به عنوان بهترین گزینه برای برد مدار چاپی ماینینگ شناخته می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که ضخامت مس در pcb استخراج بیت کوین به طور معمول 3oz در نظر گرفته می‌شود. به همین ترتیب در زمینه طراحی برد مدار چاپی دستگاه ماینر و مسیریابی قطعات روی برد نیز ترفندهای متنوعی وجود دارند که باید با مهارت بالا اجرا شوند تا برد کارایی لازم را جهت کار در یک دستگاه ماینر داشته باشد.

انواع دستگاه‌های ماینر بیت کوین

همانطور که اشاره کردیم، ماینر به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که برای استخراج ارزهای مجازی به کار گرفته می‌شوند. این ارز می‌تواند هر کدام از ارزهای پرطرفدار و البته ارزشمند در دنیای کریپتوکارنسی باشد. از بیت کوین که بزرگترین بازار را در بین ارزهای مجازی دارد گرفته تا سایر ارزهای مهم و پرطرفدار مثل بیت کوین، اتریوم، کاردانو، استلار، داج کوین و غیره.

 

PCB‌ استخراج بیت کوین

اگرچه یک کامپیوتر معمولی و یا حتی یک لپتاپ هم می‌تواند عملیات ماینینگ را انجام دهد، اما ماینینگ با این دستگاه‌ها شانس موفقیت بسیار پایینی دارد و تقریباً غیرممکن است که به سودآوری قابل توجهی برسد. ضمن آنکه از آنجایی که کامپیوترهای شخصی برای عملیات ماینینگ بهینه سازی نشده‌اند، انجام ماینینگ به وسیله آنها باعث افت عملکرد دستگاه می‌شود و عمر مفید آن را کاهش می‌دهد.

به همین منظور، امروزه در سراسر جهان از کامپیوترهای تخصصی برای استخراج ارزهای مجازی مثل بیت کوین استفاده می‌شود که به آنها ماینر می‌گویند. طراحی برد مدار چاپی دستگاه ماینر تفاوت‌های اساسی با سایر کامپیوترها دارد که باعث می‌شود این دستگاه‌ها بتوانند بازدهی بیشتری برای استخراج داشته باشند. از معروف‌ترین انواع ماینرهایی که از pcb های اختصاصی برای استخراج رمز ارز استفاده می‌کنند، می‌شود به این چهار مورد اشاره کرد:

  • ماینر ASIC: این ماینر فقط برای یک نوع محاسبه مثل محاسبه با روش SHA256  بهینه سازی شده است که برای استخراج بیت کوین مناسب است.
  • ماینر GPU: این دسته از ماینرها کار محاسبه را با استفاده از روش Scrypt انجام می‌دهند. این روش از محاسبه، برای استخراج لیتکوین و داج کوین کاربرد دارد.
  • ماینر IPFS: این دستگاه به شکل اختصاصی برای ماین کردن Filecoin طراحی و ساخته شده است.
  • ماینر FPGA: از نسل قدیمی‌تر ماینرها محسوب می‌شود و به همین دلیل نسبت به سایر انواع ماینر قیمت ارزان‌تری دارد. امروزه ماینرهای ASIC و GPU پا جای پای این ماینر گذاشته‌اند و کارایی بهتری از خود نشان داده‌اند.

برد مدار چاپی ماینینگ

طراحی و ساخت برد مدار چاپی ماینینگ

طراحی بردهای مدار چاپی کار نسبتاً پیچیده‌ای است چرا که این بردها باید شرایط خاصی داشته باشند تا بتوانند عملیات ماینینگ را بدون وقفه و با بازدهی قابل توجه انجام دهند. همچنین علاوه بر طراحی، استفاده از مواد اولیه مرغوب و متناسب با عملکرد PCB استخراج بیت کوین یا هر رمز ارز دیگری از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

شرکت ای نبض الکترونیک که سابقه سالها فعالیت در زمینه طراحی، ساخت و واردات انواع برد مدار چاپی و سایر قطعات الکترونیکی را دارد، به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید برد مدار چاپی مورد نظر خود را برای دستگاه‌های ماینر تهیه کنید. از آنجایی که تولید و ساخت این دسته از بردها نیاز به دانش روز و البته استفاده از تجهیزات پیشرفته دارد، در حال حاضر کشورهای کمی قادر به تولید آن هستند.

کمپانی ای نبض به واسطه فعالیت رسمی که در کشور چین دارد، این امکان را دارد تا با استفاده از خدمات تولیدکنندگان چینی، باکیفیت‌ترین انواع PCB استخراج رمز ارز را تولید کرده و حتی آن‌ها را به شکل کاملاً قانونی به ایران وارد کند. برای اطلاعات بیشتر،‌ می‌توانید همین حالا با کارشناسان ای نبض تماس حاصل فرمایید.

4.3/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *