آموزش

مقایسه تولید برد مدار چاپی در چین و ایران

مقایسه چاپ PCB در ایران و چین از نظر قیمت

برد مدار چاپی وسیله ای است که باعث می شود خطاهای الکترونیکی به حداقل برسند و همچنین از رخ دادن اتصال کوتاه جلوگیری می کند. در تکنولوژی مدرن، مدارهای چاپی نقشی بنیادی دارند چرا که تقریبا غیر ممکن است که وسیله ای الکترونیکی را پیدا کنید که در آن از مدار چاپی استفاده نشده باشد. در این مطلب به مقایسه تولید برد مدار چاپی در چین و ایران پرداخته ایم. اگر می خواهید با تفاوت قیمت، کیفیت، تکنولوژی و سرعت چاپ PCB در چین با ایران آشنا شوید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم.

تولید PCB در ایران چه فرقی با چین دارد؟

به دلیل اهمیت بالای مدار های چاپی در تقریبا همه صنایع امروزی، تولیدکنندگان ایرانی نیز تصمیم گرفتند تا با فعالیت در عرصه مونتاژ عمده PCB بتوانند سهمی از این بازار عظیم و مهم داشته باشند؛ اما تولید PCB در ایران با موانع و مشکلات زیادی مواجه است که در ادامه به آن پرداخته ایم.

اگر به دنبال یک جواب کوتاه هستید، باید بگوییم که تولید برد مدار چاپی در ایران بنا به دلایل مختلف از جمله تحریم ها، ضعیف بودن خطوط تولید، عدم ثبات قیمت ها و… توانایی رقابت با رقبای خارجی از جمله کارخانه های چاپ PCB در چین را ندارد. بنابراین استفاده از برد مدار چاپی داخلی تنها در شرایط خاص مثل زمانی که نیاز فوری به PCB دارید و یا زمانی که صرفا به یک PCB برای تست احتیاج دارید توصیه می شود.

مقایسه مونتاژ برد الکترونیکی در چین و ایران از نظر کیفیت

مقایسه مونتاژ برد الکترونیکی در چین و ایران از نظر کیفیت

برای مقایسه تولید برد مدار چاپی در چین و ایران، باید موارد متنوعی را در نظر بگیریم و با مقایسه این دو کشور در معیار های مختلف ببینیم که چرا خرید و واردات PCB از چین تا این حد رونق دارد. اولین موردی که در این مطلب بررسی خواهیم کرد، تفاوت کیفیت تولیدی های این دو کشور است. همان طور که اشاره شد به دلیل تحریم ها و مشکلات دیگر مثل عدم وجود سیاست های حمایتی از تولیدکنندگان، کارخانه های ایرانی که اقدام به تولید برد مدار چاپی می کنند از کیفیت بالایی برخوردار نیستند.

متاسفانه تجهیزات و امکانات موجود در ایران سال ها از تکنولوژی روز دنیا عقب هستند و عملا توانایی رقابت با تولیدکنندگان برتر چینی را ندارند. علاوه بر آن، تجربه تولید خود عنصر مهمی در ارتقا کیفیت یک تولیدی است که کمپانی های چینی از این نظر هم دست بالاتر را دارند.

 همانطور که احتمالا می دانید، بسیاری از شرکت های غول دنیا در صنایع مختلف، قطعات الکترونیکی خود را از کشور چین تامین می کنند و یا کارخانه های خود را به این کشور منتقل کرده اند. این امر باعث می شود تا صنعت تولید برد مدار چاپی در چین دارای پشتوانه عظیمی باشد و تولیدکنندگان آن تجربه کار با بزرگترین کمپانی های دنیا را داشته باشند.

مقایسه تکنولوژی تولید برد مدار چاپی در ایران و چین

وقتی که تولیدکنندگان ایرانی امکانات و تجربه کافی برای تولید برد مدار چاپی با کیفیت را نداشته باشند، طبیعتاً نمی توانند برد های پیشرفته ای نیز تولید کنند. در حال حاضر تولید PCB در ایران فقط به این موارد محدود می شود:

  • تولید برد تک لایه
  • تولید برد دو لایه متالیزه
  • تولید برد چهار لایه با امکانات حداقلی (نامناسب برای استفاده در مقیاس صنعتی)

تولید برد مدار چاپی

همچنین در موارد جزئی مثل قطر سوراخ های Via و یا عرض مسیر برد، بردهای ایرانی محدودیت دارند و به عنوان مثال نمی توانند سوراخ های Via را با قطر کمتر از 0.3 میلی متر تولید کنند.

این در حالی است که مونتاژ برد الکترونیکی در چین تنوع سرسام آوری دارد. شما می توانید از برد های ساده و تک لایه گرفته تا برد های دوازده لایه و حتی برد های انعطاف پذیر را با بالاترین کیفیت ممکن و در حد استانداردهای جهانی سفارش دهید و تهیه کنید. دلیل این تنوع و کیفیت بالا این است که به عنوان یکی از قطب های تولید قطعات الکترونیک در جهان، کشور چین از بهترین و به روز ترین تکنولوژی های تولید برد مدار چاپی استفاده می کند.

مقایسه مونتاژ عمده PCB در چین و ایران از نظر سرعت تولید

برای مقایسه سرعت تولید و چاپ PCB در چین و ایران، باید به تفاوت میان مونتاژ عمده PCB و مونتاژ در تیراژ پایین توجه شود. به طور کلی به دلیل ظرفیت بالای خطوط تولید در چین و استفاده از امکانات به روز در مقیاس جهانی، سرعت تولید قطعات الکترونیک از جمله تولید برد مدار چاپی در این کشور فوق العاده بالا است؛ اما چیزی که باعث تفاوت بین سرعت تولید چین و ایران می شود، مدت زمان حمل و نقل محصولات از چین به ایران هستند.

به همین دلیل برای تولید در تیراژ پایین، اگر سفارش خود را به یک تولیدکننده ایرانی بسپرید طبیعتاً سریع تر به برد مدار چاپی خود دسترسی خواهید داشت چرا که بلافاصله بعد از تولید محصول به دست شما می رسد. اما برای خرید و واردات PCB از چین باید چیزی حدود یک تا چهار هفته منتظر بمانید تا محصولات سفارشی از چین به ایران برسند.

مقایسه چاپ PCB در ایران و چین از نظر قیمت

اما وقتی صحبت از مونتاژ عمده PCB باشد، از آن جایی که تولیدکنندگان ایرانی ظرفیت تولید پایینی دارند نمی توانند در مدت زمان کمتر از یک ماه سفارشات عمده را تحویل دهند و بار دیگر این تولیدکنندگان چینی هستند که دست بالاتر را دارند. شرکت های بازرگانی معتبر مثل شرکت eNabz به شما امکان می دهند تا حتی در مقیاس انبوه نیز بتوانید برد مدار چاپی را از کشور چین سفارش داده و در عرض حتی کمتر از یک ماه آن را در ایران تحویل بگیرید.

مقایسه چاپ PCB در ایران و چین از نظر قیمت

برای مقایسه قیمت باید این نکته را در نظر داشته باشید که هم در چین و هم در ایران شرکت های متنوعی اقدام به تولید برد مدار چاپی می کنند و هر کدام از آن ها قیمت متفاوتی را بسته به کیفیت خود در نظر می گیرند. اما به طور کلی، به دلیل وجود یکی از ارزان ترین نیرو های کار در کشور چین و همچنین سیاست های حمایتی دولت از تولیدکنندگان، قیمت محصولات این کشور از جمله برد مدار چاپی بسیار به صرفه و مناسب برای مشتریان خارجی است.

در واقع قیمت تولید برد مدار چاپی در چین حتی در مواردی ارزان تر از ایران تمام می شود و این در حالی است که همانطور که در این مطلب اشاره کردیم، از نظر کیفیت و سرعت تولید کارخانجات چینی با اختلاف از ایرانی ها جلوتر هستند.

4.4/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *