آموزش

استاندارد های IPC: زبان مشترک مونتاژ و طراحی برد مدار چاپی

استاندارد های IPC

وقتی صحبت از قطعات الکترونیکی یا دستگاه های الکترونیکی می شود، همیشه انواع خاصی از استاندارد ها وجود دارد که قابلیت اطمینان و کیفیت محصول را تضمین می کند. در مورد برد مدار چاپی یا چاپ pcb در چین نیز، استاندارد های IPC برای اطمینان از کیفیت در طول فرآیند تولید استفاده می شود. در این مقاله، استاندارد IPC برای طراحی و مونتاژ برد PCB را بررسی خواهیم کرد و ببینیم که به عنوان مهندس طراحی PCB چه چیزهایی را باید در نظر بگیریم.

استاندارد های IPC چیست؟

یک انجمن تجاری جهانی به نام استاندارد IPC در ایالت متحده برای طراحی و مونتاژ برد PCB و سایر قطعات الکترونیکی تشکیل شده است که استاندارد های خاصی را برای شرکت های تولید کننده برد های الکترونیکی تعیین می کند. این استاندارد جهانی تنها مختص تولید نبوده و استاندارد های اساسی برای مونتاژ، حفاظت از تجهیزات الکترونیکی، آموزش طراحی برد و مونتاژ PCB، تقاضای بازار و حمایت از سیاست های شرکت های تولید کننده ارائه می دهد.

سازمان استاندارد جهانی IPC دارای بیش از 4500 شرکت در سراسر جهان به عنوان عضو دارد، این اعضا از جنبه های مختلف صنعت الکترونیک مانند طراحان، تولید کنندگان برد، تامین کنندگان، شرکت های مونتاژ و سازندگان تجهیزات در این مجموعه عضویت دارند. اگر در طراحی، ساخت و ساز و یا حتی تولید برد های الکترونیکی کار می کنید، دانستن الفبای سازمان های استاندارد بسیار حائز اهمیت است و ممکن است دلهره آور به نظر برسد. استاندارد های IPC یکی از مقبول ترین و مهم ترین استاندارد ها برای چاپ و مونتاژ برد مدار چاپی می باشد.

چاپ و طراحی برد PCB

استاندارد های IPC بر نحوه ایجاد تابلوی طراحی توسط طراح و نحوه آماده سازی آن برای تولید در صنایع مختلف تاثیر می گذارد. این استانداردها برای اطمینان از عملکرد و قابلیت اطمینان ایجاد شده اند و توسط تعدادی از صنایع پذیرفته شده اند.

اگرچه استاندارد های IPC برای اطمینان از عملکرد، قابلیت اطمینان و کیفیت طراحی حیاتی هستند، اما تنها استاندارد هایی نیستند که برای همه صنایع اهمیت دارند. سایر سازمان های استاندارد مهم که بر چاپ و طراحی برد PCB تاثیر می گذارند عبارتند از: ASME، ANSI، IEC، MIL-PRF و سایر استاندارد های تخصصی برای محصولات خاص.

تاریخچه استاندارد IPC

استاندارد IPC یک سازمان عضو محور است که توسط شش تولید کننده برد مدار چاپی در سال 1957 به نام موسسه برد های مدار چاپی تشکیل شد. این سازمان با هدف رفع موانع زنجیره تامین، ایجاد استاندارد های صنعتی و حمایت از پیشرفت صنعت الکترونیک تشکیل شد.

بعدا این سازمان نام خود را به موسسه اتصالات و بسته بندی مدار های الکترونیکی تغییر داد و از سال 1999 نام خود را با شعار انجمن صنایع الکترونیک ثبت کردند. دفتر مرکزی این انجمن در Bannockburn واقع شده است، همچنین دفاتری در کشور های بزرگی مانند ایالات متحده، چین، هند، سوئد و روسیه دارد.

تاریخچه استاندارد IPC

چرا استاندارد IPC مهم است؟

استاندارد IPC این اطمینان خاطر را هم برای تولیدکنندگان و هم برای مشتریان ایجاد می کند که بتوانند در هنگام ساخت و تولید، به جزئیات اهمیت داده و کیفیت محصولات را در طول فرآیند تولید حفظ نمایند. همچنین این استاندارد ها به شرکت های تولید کننده کمک می کند تا بتوانند برد های ایمن و با کارایی بالا بسازند تا بتوانند انتظارات مشتریان را همراه با بهبود فرآیند تولید، برآورده کنند. رعایت استاندارد های IPC مزایای فراوانی برای شرکت های تولید برد الکترونیکی در چین و سایر کشور ها دارد. این مزایا عبارتند از:

حفظ کیفیت و قابلیت اطمینان محصول نهایی

استاندارد های IPC باعث می شود تا تولیدکنندگان قطعات الکترونیکی، محصولاتی با کیفیت و قابل اطمینان بسازند. زمانی که تولید کننده چاپ و مونتاژ برد مدار چاپی بتوانند این استاندارد ها را از مرحله اول حفظ کنند، محصول تولید شده عملکرد بهتر و کیفیت ماندگارتری خواهد داشت.

حفظ ثبات

داشتن ثبات در کیفیت، طراحی، مونتاژ و تولید محصولات الکترونیکی، دشوارترین مرحله تولید است که همه تولیدکنندگان ملزم به رعایت آن هستند. اگر شرکت های چاپ و طراحی برد PCB، استاندارد های IPC را رعایت کنند، باعث حفظ ثبات کیفیت محصولات خود می شوند و این کار منجر به رضایت و حفظ مشتریان خواهد شد.

قطعات الکترونیکی

ارتباط بهتر

استاندارد های IPC دارای یک تعاریف و اصطلاحات مشخص برای شرکت های تولید کننده برد های چاپی می باشد. اگر تمام شرکت ها از این استاندارد پیروی کنند، این اطمینان حاصل می شود که خطرات ارتباط نادرست کاهش یافته و مشتریان، تولیدکنندگان، فروشندگان، رگولاتورها و سایر افراد در طی فرآیند تولید و مونتاژ برد های چاپی ارتباط بهتری با یکدیگر خواهند داشت.

کاهش هزینه

هنگامی که استاندارد های IPC را در هر مرحله از فرآیند تولید رعایت کنید، محصول نهایی کیفیت بهتری خواهد داشت و همچنین استفاده از آن قابل اعتماد خواهد بود. از آنجایی که همه افراد در فرآیند تولید برد الکترونیکی در چین از اصطلاحات یکسانی برای ارتباط استفاده می کنند، احتمال تاخیر و دوباره کاری به دلیل عدم ارتباط نیز کاهش می یابد، تاخیر و دوباره کاری نیز برای شرکت هزینه دارد.

برخی از استانداردهای متداول IPC

برخی از متداول ترین استاندارد های IPC عبارتند از:

IPC-2581

یک قالب استاندارد است که برای تبادل اطلاعات چاپ و طراحی برد PCB، درمیان طراح و سازنده استفاده می شود و به آنها کمک می کند تا از نتایج تولید خود اطمینان حاصل نموده و از نتایج سازگاری بهره مند شوند.

استاندارد های IPC

IPC-2221

استانداردی است که برای طراحی PCB استفاده می شود، این استاندارد به موضوعات مرتبط با طراحی PCB مانند طراحی، چیدمان، مواد، خواص مکانیکی و فیزیکی، خواص الکتریکی، محدودیت های حرارتی، لیست قطعات و غیره می پردازد.

IPC-6012B

این استاندارد صلاحیت و عملکرد مورد نیاز برای ساخت PCB های صلب را تعیین می کند. این الزامات محصولات را در زمینه هایی مانند یکپارچگی ساختاری، قابلیت لحیم کاری و فاصله هادی ارائه می دهد.

IPC-A-600F

معیار های قابل قبول PCB را تعیین می کند، توضیح می دهد که شرایط هدف PCB چیست و شرایط قابل قبول و غیر منطبق برای تمام قطعات PCB چه چیز هایی می تواند باشد.

شرکت نبض الکترونیک وارد کننده قطعات تولید برد الکترونیکی در چین و طراحی و مونتاژ برد PCB می باشد. این شرکت تمام استاندارد های IPC را رعایت کرده و اطمینان خاطر می دهد که قطعات خریداری شده، دارای استاندارد ها بالای IPC هستند. شما می توانید با اطمینان خاطر سفارشات چاپ و طراحی برد PCB خود را به شرکت نبض الکترونیک بسپارید.

4.2/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *