آموزش

تشخیص قطعات اورجینال از تقلبی

تشخیص قطعات اورجینال

تشخیص قطعات اورجینال از تقلبی برای توزیع کننده‌های قطعات الکترونیکی و تولید کنندگان محصولات الکترونیکی بسیار مهم و ضروری می‌باشد. تشخیص دادن قطعات الکترونیکی اصلی به یک دغدغه تبدیل شده که در ادامه به چند راه تشخیص قطعات اورجینال اشاره شده است.

ما به خوبی از خطر قطعات الکترونیک تقلبی برای زنجیره‌های تأمین الکترونیکی آگاه هستیم. جعل یک مشکل دیرینه است که به نوبه خود، صنعت تولید قطعات الکترونیکی را با نگرانی نسبت به رشد واقعی اقتصادی و نو آورانه نشان می‌دهد. اگر چه فشار دولت و منابع خصوصی مانند آنچه که توسط ERAI Inc ارائه می‌شود به حداقل رساندن خطر ورود قطعات الکترونیک تقلبی به زنجیره تأمین کمک کرده است، اما همچنان یک تهدید برجسته وجود دارد و به احتمال زیاد ادامه خواهد داشت.

برای به حداقل رساندن خطر ورود قطعات الکترونیک تقلبی چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای محافظت از زنجیره تأمین خود انجام دهید، درک روش‌هایی است که از طریق آن می‌توانید قطعات الکترونیک اصل را تشخیص دهید. در ادامه پنج راه مختلف برای شناسایی قطعات الکترونیک تقلبی مورد بررسی قرار گرفته است، بنابراین می‌توانید یک قدم جلوتر در حفاظت از زنجیره تأمین خود بمانید.

قطعات الکترونیکی

1.  اطلاعات نادرست

شاید ساده‌ترین راه برای شناسایی قطعات الکترونیکی اورجینال باشد، اغلب سازندگان تقلبی در چین توانایی تکرار صحیح علامت گذاری روی بسته قطعه را ندارند. مواردی مانند فونت نادرست، کلمات غلط املایی، شماره قطعه نادرست، آرم یا کشور مبدأ می‌تواند نشانه آسانی باشد که آن جزء قطعات الکترونیکی نیست.

2.  بازرسی اشعه ایکس

قطعات الکترونیکی را می‌توان با بازرسی اشعه ایکس برای تأیید صحت آن‌ها آزمایش کرد. همانطور که از نامش پیداست، این فرآیند درست مانند یک اشعه ایکس معمولی عمل می‌کند و به شما امکان می‌دهد محتویات داخلی قطعه را مشاهده کنید. اگر قطعه مورد تأیید RoHS باشد، می‌توان از بازرسی اشعه ایکس برای تأیید وضعیت بدون سرب آن استفاده کرد، چیزی که جعل کنندگان اغلب نادیده می‌گیرند.

3.  میکروسکوپ آکوستیک اسکن

یکی دیگر از راه‌های شناسایی قطعات الکترونیکی اصلی و جعلی میکروسکوپ آکوستیک می‌باشد. یک میکروسکوپ آکوستیک روبشی (SAM) می‌تواند برای تعیین محل حکاکی لیزری زیر سیاه پوش استفاده شود. اگر اچ کشف شد، نشانه آشکاری است که از لایه برداری مجدد برای پوشاندن نشانه‌های اصلی استفاده شده است. برخلاف درمان استون، استفاده از SAM برای کشف سیاه پوش غیر مخرب است و به شما این امکان را می‌دهد که در صورت رد شدن از بازرسی، از آن استفاده کنید.

4.  لایه برداری مجدد

تقلبی‌ها در تکثیر مخلوط پلاستیک و شیشه ریز که بیش‌تر قطعات الکترونیکی پلاستیکی امروزی را تشکیل می‌دهد، بسیار خوب عمل کرده‌اند. فرآیندی که در پس این «بازسازی» وجود دارد، سیاه‌ پوش نامیده می‌شود. نیاز به سمباده زدن علامت‌های اصلی و اعمال یک لایه پلیمری برای پوشاندن آن‌ها دارد که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است؛ اما گاهی اوقات، این اثر می‌تواند سرنخ‌های قابل مشاهده‌ای از نامشروع بودن آن باقی بگذارد. به عنوان مثال، گاهی اوقات فرورفتگی‌های روی تراشه‌ای که روی آن سیاه شده است تا حدی توسط پلیمر پر می‌شود یا صافی سطح اصلی فرورفتگی همچنان قابل مشاهده است.

تشخیص قطعات اورجینال از تقلبی

5.  آزمایش مخرب

یکی دیگر از راه‌های تشخیص قطعات اورجینال از تقلبی ازمایش مخرب می‌باشد. در برخی موارد، ابزار تهاجمی‌تر ممکن است برای تعیین مشروعیت جزء ضروری باشد. این فرآیندها “مخرب” نامیده می‌شوند زیرا اجزای سازنده را پس از آن غیرقابل استفاده می‌کنند.

اولین روش تخریبی کپسولاسیون نامیده می‌شود. این شامل قرار دادن اسیدهای ساینده بر روی سطح جزء است تا زمانی که رنگ داخلی خود را نشان دهد که سپس با میکروسکوپ قابل بررسی است. اگر قطعه از بسته بندی سرامیکی ساخته شده باشد، درب آن را می‌توان به صورت دستی در یک فرآیند مشابه به نام درب زدایی جدا کرد.

در مورد سیاه پوشاندن، یک آزمایش مخرب نیاز به اعمال استون در بالای بسته بندی تراشه دارد، معمولاً با یک سواب پنبه. اگر بقایای تراشه جدا شود، تراشه ممنوع است. شما همچنین می‌توانید یک آزمایش خراش انجام دهید که می‌تواند تعیین کند که آیا از یک پوشش شفاف برای پنهان کردن استفاده از صفحه سیاه استفاده شده است یا خیر.

6.  بدشکلی‌های فیزیکی

برخی از قطعات الکترونیک تقلبی از وسایل الکترونیکی ضایعاتی احیا می‌شوند و به عنوان نو فروخته می‌شوند. در این سناریو، مقداری ساییدگی فیزیکی مانند لیدهای خمیده یا آثار خراش قابل مشاهده است. این‌ها باید شما را در مورد مشکلات احتمالی اصالت قطعاتتان راهنمایی کنند.

در حالی که همه این روش‌ها در شناسایی قطعات تقلبی بالقوه مؤثر هستند، باید خرید خود را به توزیع‌ کنندگان مجاز محدود کنید و ابتکار عمل را به کار بگیرید تا قطعات الکترونیکی خود را تحت آزمایش‌های متعدد قرار دهید. به خاطر داشته باشید که با بهبود تکنیک‌های شناسایی، عملیات جعلی استراتژی‌های خود را تطبیق می‌دهند. مهم است که مراقب آخرین اطلاعات در مورد قطعات تقلبی و بازرسی باشید و به روز باشید. اجتناب کامل از مشکل تقلبی غیر ممکن است، اما می‌توان یک قدم جلوتر از آن ماند.

تشخیص قطعات اورجینال

چگونه ممکن می‌باشد که قطعات الکترونیکی اصلی را تشخیص دهیم تا دچار صدمات جبران ناپذیر نشویم؟

اجزای الکترونیکی تقلبی مدت‌ها در کنار تولید کنندگان قرار دارند و صنعت تقلبی همچنان با تطبیق روش‌های جدید برای ماسک کردن اصالت، همچنان رشد می‌کند. قطعات الکترونیک تقلبی به دو صورت در بازار موجود می‌باشد: قطعات قدیمی بازسازی شده و به عنوان قطعات جدید فروخته می‌شود. قطعات قدیمی مجدداً برچسب گذاری می‌شوند و به عنوان قطعات کاملاً متفاوت فروخته می‌شوند.

بدیهی است که این می‌تواند یک مشکل بزرگ برای یک سازنده باشد. در بسیاری از مواقع، این مؤلفه‌ها همانند مواردی که شما سفارش داده‌اید، بسیار عالی عمل می‌کنند و همیشه در تست اولیه شکست نمی‌خورند؛ اما در نهایت، آن‌ها می‌توانند باعث شکست‌هایی با عواقب بالقوه شدید شوند.

به هشدار آتش سوزی یا تجهیزات ارتباطی در معدن فکر کنید، اگر این دستگاه‌ها از کار بیفتند جان افراد می‌تواند در خطر جدی قرار گیرد. با وجود این، چشمی که به درستی آموزش دیده باشد می‌تواند به راحتی قطعات الکترونیکی اصلی و‌جعلی را شناسایی کند؛ بنابراین، مهم است که به تیم خود آموزش دهید که در طول بازرسی قطعات الکترونیکی به دنبال چه چیزی بگردند و فراموش نکنید که همه اجزا را بدون در نظر گرفتن تأمین کننده بررسی کنید.

محافظت از کسب و کار و مشتریان خود در برابر قطعات الکترونیک تقلبی برای سود آوری، ایمن نگه داشتن مشتریان و حفظ موقعیت خوب در جامعه ضروری است؛ اما لازم نیست به تنهایی تشخیص دهید که آیا یک قطعه الکترونیک تقلبی است یا خیر. شرکت‌های قابل اعتمادی وجود دارند که در تشخیص قطعات الکترونیکی اورجینال تخصص دارند و می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

در آخر اگر برای واردات و صادرات، شناختن و مطالعات بازار، تنظیم قرارداد، خرید، اخذ مجوزات، ثبت سفارش، انجام تشریفات گمرکی، ترخیص کالا و همچنین از لحاظ جنبه‌های بازرگانی و گمرکی به مشاوره نیاز داشتید، می‌توانید روی شرکت معتبر ای نبض حساب کنید. ای نبض دارای تجربه بسیار زیاد که در زمینه‌های مذکور، آماده ارائه آموزش، مشاوره دادن و همچنین انجام دهی عملیات اجرایی در کوتاه‌ترین زمان و کیفیت عالی و بالا برای امور شما تجار، بازرگانان و تولید کنند های گرامی می‌باشد.

4.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *