آموزش

چگونه سفارش برد مدار چاپی بگذاریم؟

سفارش برد مدار چاپی

برد های مدار چاپی که به اختصار به آن PCB می گویند، یکی از قطعات کلیدی هستند که در طراحی سیستم های الکترونیکی به کار گرفته می شوند. در این مطلب خواهیم دید که شرایط چاپ PCB در چین و ایران به چه شکل است و همچنین برای ثبت سفارش برد مدار چاپی باید چه نکاتی را در نظر داشته باشید.

چاپ برد مدار چاپی در ایران یا چین؛ کدام بهتر است؟

احتمالا می دانید که امروزه در ایران نیز تولیدکننده هایی کار چاپ برد مدار چاپی را انجام می دهند. اگر قصد سفارش برد مدار چاپی را دارید، قبل از هر چیز خوب است با تفاوت برد های چاپ شده در ایران با چین آشنا شوید. در اینجا به شکل خلاصه به تفاوت های کلیدی PCB های تولید شده در ایران و چین می پردازیم:

  • کیفیت

بنابر دلایل مختلف که تحریم های اقتصادی مهم ترین آن ها است، تولیدکنندگان ایرانی توان رقابت با تولیدکنندگان برتر چینی را ندارند. این موضوع به خصوص در کیفیت انواع برد مدار چاپی که در ایران تولید می شوند قابل مشاهده است. در ایران، تکنولوژی چاپ برد های بیشتر از چهار لایه وجود ندارد و همان برد های تک یا دو لایه نیز، از کیفیت فوق العاده ای برخوردار نیستند و صرفا برای پروژه های کوچک و یا آزمایشی کاربرد دارند.

چاپ PCB در چین

  • سرعت تولید

اگر قصد سفارش برد مدار چاپی به شکل انبوه را داشته باشید، آن وقت سرعت تولید برد مدار چاپی در ایران یک مانع بزرگ بر سر راه شما خواهد بود. ظرفیت تولید و چاپ PCB در ایران قابل مقایسه با رقبای خارجی نیست و به همین دلیل وقتی که کار به تولید انبوه می رسد، تولیدکنندگان ایرانی به وقت بیشتری نسبت به رقبای خارجی نیاز خواهند داشت و همین امر باعث می شود تا شانس کمتری برای جذب پروژه های بزرگ داشته باشند.

  • قیمت

میتوان گفت که قیمت تنها فاکتوری است که شرکت های ایرانی می توانند در آن با شرکت های چینی رقابت کنند. اما با این حال به دلیل گستردگی بازار چین و تنوع بالا از نظر قیمت و کیفیت، برای سفارش یک برد مدار چاپی تفاوت قیمت تمام شده در ایران و چین چندان چشمگیر نخواهد بود.

همه این عوامل باعث شده اند تا همچنان چین به عنوان تامین کننده اصلی برد مدار چاپی و سایر قطعات الکترونیک در ایران شناخته شود. برد مدار های چاپی که در ایران تولید می شوند، معمولا استاندارد های لازم برای استفاده در مقیاس صنعتی را ندارند.

واردات PCB از چین

اما به دلیل قیمت نسبتا ارزان و همچنین نزدیک بودن مشتری به تولید کننده، برای سفارشات جزئی مثل بردهای مدار تست یا برد هایی که ساختار ساده ای دارند، می شود روی تولیدکنندگان ایرانی حساب کرد. اما در غیر این صورت، سفارش برد مدار چاپی و واردات PCB از چین بهترین گزینه برای تامین این قطعه حساس الکترونیکی با کیفیت استاندارد جهانی است.

روند سفارش برد مدار چاپی

با توجه به نقش مهم چین در صنعت قطعات و تجهیزات الکترونیک، این کشور به مرکز تامین این قطعات در جهان تبدیل شده است. ممکن است شما هم قصد سفارش برد مدار چاپی از چین را داشته باشید اما به دلیل مشکلات نقل و انتقال بانکی و یا موانع مربوط به تحریم و همچنین گرفتاری های مربوط به گمرک و ترخیص کالا، واردات PCB از چین گزینه پر دردسری به نظر شما برسد؛ اما حقیقت اینطور نیست.

در واقع شرکت های بازرگانی مثل eNabz به همین دلیل وجود دارند تا به شما کمک کنند که واردات PCB از چین را به راحت ترین و سریع ترین شکل ممکن انجام دهید و نگران مشکلاتی که ممکن است در این مسیر به وجود بیاید نباشید.

ارائه طرح برد مدار چاپی

با استفاده از خدمات کمپانی eNabz، امروزه مصرف کنندگان ایرانی می توانند خیلی راحت سفارش برد مدار چاپی را ثبت کنند و در کمترین زمان ممکن و با صرف هزینه ای منطقی و منصفانه، سفارش خود را در هر تعدادی و با هر کیفیتی که مطلوب آن ها است تحویل بگیرند. در اینجا به طور مختصر مراحل ثبت سفارش برد مدار چاپی را در ای نبض توضیح می دهیم:

ارائه طرح برد مدار چاپی

طبیعتاً اولین گام در فرایند سفارش برد مدار چاپی ارائه طرح مدار است. طرح برد مدار ممکن است توسط خود مشتری طراحی شده باشد و یا آن که می توانید با مشورت با تیم با تجربه و حرفه ای eNabz، برد مدار ایده آل خود را چاپ نمایید. بعد از آماده شدن طرح برد، متخصصین eNabz آن را بررسی می کنند و ظرف مدت زمان حداکثر دو روز کاری برآوردی از قیمت تولید آن و همچنین مدت زمان لازم برای ساخت در تعداد دلخواه شما خواهند داد.

این که از کدام نوع از انواع برد مدار چاپی استفاده کنید، در این مرحله اهمیت زیادی دارد. چرا که هر چقدر که تعداد لایه های برد بیشتر باشند، قیمت برد مدار چاپی نیز بیشتر خواهد شد. دلیل آن این است که تولید برد های چند لایه نیاز به صرف زمان بیشتری دارند و از تکنولوژی های پیچیده تری برای ساخت آن ها استفاده می شود.

سفارش برد مدار چاپی

شروع تولید و نصب قطعات الکترونیک روی برد مدار چاپی

اگر در مرحله قبل همه چیز مطابق برنامه پیش برود، سفارش برد مدار چاپی به فاز تولید می رسد که توسط تولیدکنندگان چینی در کشور چین انجام می گیرد. شرکت eNabz به لطف داشتن دفتر رسمی در شهر شنزن چین و بهره گیری از تیم مهندسان متخصص در این زمینه، به شکل مستقیم بر روند ساخت، تولید و واردات PCB از چین نظارت می کند.

در این مرحله، مطابق با سفارش شما قطعات الکترونیک مختلف که برای برد مورد نظر لازم هستند روی آن نصب می شوند. کیفیت و تعداد قطعات الکترونیکی که روی برد نصب می شوند، به شکل مستقیم روی قیمت برد مدار چاپی تاثیر خواهند گذاشت. البته اگر هم بخواهید می توانید سفارش برد مدار چاپی را بدون نصب قطعه ثبت نمایید و صرفا PCB خام را تحویل بگیرید.

بسته بندی و ارسال برد مدار چاپی از چین به ایران

یکی از مهم ترین مراحل سفارش برد مدار چاپی، بسته بندی آن است. چرا که این قطعات نسبت به حرارت و رطوبت بسیار حساس هستند و باید به شکل اصولی بسته بندی و ارسال شوند تا آسیبی به آن ها نرسد. کمپانی eNabz به دو شکل هوایی و دریایی کار واردات PCB و سایر قطعات الکترونیک از چین را انجام می دهد. این که از کدام راه برای واردات PCB استفاده کنید نیز روی قیمت برد مدار چاپی اثرگذار است.

4.6/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *